سه محصول عجیب اپل که هیچ‌گاه به بازار عرضه نشدند/ عکس

زمانی که اپل از استاندارد شارژ مگ سیف خود برای آیفون رونمایی کرد، در صدد تولید یک داک شارژر هم بود تا با اتصال به آیفون، شارژ کردن آن را تسهیل کند.

منبع

اپل هرگز به‌طور رسمی این دستگاه را روانه بازار نکرد. با این وجود، نمونه‌های اولیه آن به‌طریقی در اختیار برخی کلکسیونرها و علاقمندان تکنولوژی قرار گرفتند.

یکی از کاربرانی که توانسته بود به این نمونه اولیه دسترسی پیدا کند، آن را یک داک آلومینیومی خوش‌ساخت به همراه یک گیره مگ سیف منعطف توصیف کرده بود.

این شارژر همچنین به درگاه USB-C هم مجهز بود که امکان اتصال آن به دیگر شارژرها را نیز فراهم می‌نمود.

سه محصول عجیب اپل که هیچ‌گاه به بازار عرضه نشد/ عکس

علاوه بر این، کاربر مورد بحث، با اتصال این شارژر به یک مک توانست نام در نظر گرفته شده برای آن را نیز مشاهده کند: Apple Magic Charger!

لازم به ذکر است که این شارژر اپل هرگز رنگ عرضه به بازار را به خود ندیده و حتی در اسناد اپل نیز مورد اشاره قرار نگرفته است. با این وجود غول کوپرتینویی شارژری مشابه با آن، تحت نام MagSafe Duo را روانه بازار کرده که شارژری دوقلو برای آیفون و اپل واچ به شمار رفته و می‌توان از طریق آن به‌طور همزمان به شارژ این دو دستگاه پرداخت.

البته باید این نکته را در نظر داشت که MagSafe Duo زمانی که به آداپتورهای 20 واتی وصل شود، حداکثر توان 11 وات را ارائه می‌دهد و در صورتی که به آداپتورهای 27 واتی متصل شود، توان خروجی حداکثر 14 واتی خواهد داشت.

این در حالی‌ست که شارژرهای مگ سیف معمولی حتی با آداپتورهای معمولی نیز توان خروجی ۱۵ واتی دارند و گزینه‌ای سریعتر و خوش‌قیمت‌تر برای شارژ آیفون یا اپل واچ به شمار می‌روند.

ایر پاور

بر خلاف مجیک شارژر، ایر پاور به‌طور رسمی در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ توسط اپل رونمایی شد!

در آن زمان اپل امیدوار بود که بتواند چالش‌های سر راه ساخت این دستگاه پیچیده را حل کرده و آن را در نهایت روانه بازار کند. با این وجود پس از گذشت چند سال، پروژه AirPower تماما کنسل شد!

این دستگاه در حقیقت یک پد شارژ بیسیم Qi بود که می‌توانست اپل واچ، آیفون و ایرپادهای اپل را پشتیبانی کند. بنابراین ایده اصلی پشت این شارژر آن بود که بتوان با استفاده از یک شارژر، تمامی گجت‌های همراه اپل را شارژ کرد.

سه محصول عجیب اپل که هیچ‌گاه به بازار عرضه نشد/ عکس

در ابتدا این کمپانی آمریکایی ادعا کرد که کاربران می‌توانند هریک از سه دستگاه خود را در هر نقطه‌ای از سطح شارژ که مایلند قرار دهند. برای رسیدن به این منظور، کوپرتینویی‌ها نیازمند استفاده از سیم پیچ‌های متعدد در نقاط مختلف پد شارژ بودند؛ به‌طوری که امکان شارژ بیسیم در تمام سطح آن فراهم باشد.

با این وجود، پس از گذشت چند سال از رونمایی اولیه، ایر پاور نتوانست با استانداردهای بالای اپل تطبیق پیدا کند و در نتیجه از چرخه تولید خارج شد.

غول کوپرتینویی البته به دلیل خطرات امنیتی احتمالی این شارژر، تولید آن را متوقف کرد و در ماه مارس سال ۲۰۱۹ به‌طور رسمی از کنسل شدن آن خبر داد.

البته اپل هرگز این دستگاه را به‌طور عمده به کاربران نفروخت. با این حال برخی از علاقمندان توانستند مدل‌های اولیه این دستگاه را تصاحب کرده و به ایده‌ای کلی در خصوص عملکرد آن برسند.

البته با وجود این که اپل رسما تایید کرده پروژه AirPower از چرخه توسعه و تحقیق خارج شده، تسلا سیستم مشابهی را رونمایی کرده است.

این پد شارژ تسلا دقیقا همان کاری را می‌کند که ایر پاور قرار بود انجام دهد! بنابراین می‌توان سه دستگاه مختلف را به‌طور همزمان توسط این شارژر بیسیم با توان ۱۵ وات شارژ کرد.

البته توسعه این شارژر بیسیم تسلا کاملا مجزا از ایر پاور انجام می‌شد. با این حال، تمامی قابلیت‌های اختصاصی که مد نظر اپل بود، توسط این پلتفرم تسلا به کاربران ارائه می‌شود.

آیپد با دو پورت مجزا

آخرین محصول اپل که هرگز به بازار عرضه نشد، کمی ناشناخته‌تر از دو دستگاه دیگر به شمار رفته و ایده پشت آن، بعدها به صورتی دیگر در سایر محصولات اپل به کار گرفته شد.

در سال ۲۰۲۱، یک کلکسیونر حوزه تکنولوژی از در اختیار داشتن یک آیپد نسل اول با دو پورت دقیقا مشابه خبر داد که امکان اتصال دو اکسسوری را به‌طور همزمان به آن می‌داد.

با مشاهده ظاهر این آیپد، به نظر می‌رسد که اپل برنامه گسترده‌ای برای استفاده از آن داشته. یکی از این پورت‌ها در وسط دستگاه قرار می‌گیرد؛ در حالی که دیگری در قسمت پایین و سمت چپ واقع شده است.

این چینش پورت‌ها باعث می‌شود که دستگاه بتواند هم از طریق درگاه وسطی به شارژر متصل شود و هم از اکسسوری‌هایی مثل کیبورد، داک یا سایر اکسسوری‌ها بهره ببرد.

سه محصول عجیب اپل که هیچ‌گاه به بازار عرضه نشد/ عکس

در آن زمان اپل تصمیم داشت کاربران را به استفاده از آیپد به‌صورت افقی ترغیب کند. طبیعتا این دو پورت قابلیت فعالیت همزمان را داشتند.

با وجود این که آیپدهای مجهز به دو پورت هرگز روانه بازار نشدند، اما ایده‌ای که پشت ساخت آن‌ها قرار داشت، بعدها به‌صورت کانکتورهای هوشند به حیات خود ادامه داد.

این ایده هم اکنون در آیپدهای جدید مورد استفاده قرار گرفته و به کاربر امکان می‌دهد که اکسسوری‌های خود را از طریق پین‌های سه‌تایی به آیپد وصل کنند.

البته کانکتورهای سه‌تایی، روش بسیار بهتر و تمیزتری برای استفاده از اکسسوری‌های مختلف به شمار می‌روند؛ چرا که به ظاهر کلی آیپد و تقارن آن لطمه‌ای وارد نمی‌کنند.

در عین حال جالب است که اپل از نخستین نسل آیپد ایده استفاده از اکسسوری‌های مختلف به همراه آن را در ذهن می‌پرورانده است!

فست خبر

دیدگاهتان را بنویسید